Jak zrobić plastikową zabawkę przy pomocy kleju w laskach?

Published by: 0

Własnoręcznie robione zabawki nie tylko przyniosą mnóstwo frajdy w czasie pracy nad nimi, ale także pozwolą miło spędzić czas i nauczyć wielu nowych rzeczy. Można do tego celu wykorzystać mnóstwo różnych przedmiotów, tak naprawdę ograniczeniem często jest jedynie wyobraźnia. Coraz większa popularność klejów w sztyfcie sprawia, że ręczne pistolety i klej w laskach na gorąco także można z powodzeniem wykorzystać do zrobienia czegoś wyjątkowego i oryginalnego.

Dlaczego klej w laskach

Sztyfty z klejem to nic innego jak uformowane kawałki tworzyw termoplastycznych, które w temperaturze mają postać stałą. Po rozgrzaniu w pistolecie klej zostaje roztopiony i w takiej formie wypływa przez dyszę, po czym po kilkunastu sekundach zastyga w nowym kształcie. I właśnie ta cecha sprawia, że materiał ten idealnie się nadaje do różnego rodzaju prac związanych z majsterkowaniem, a w szczególności do robienia własnych, plastikowych zabawek. Jeszcze jakiś czas temu nie było też takiej różnorodności klejów w laskach na gorąco, jak jest teraz. Dzisiaj wielu producentów ma w swojej ofercie sztyfty w kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu kolorach, zarówno zwykłych jak i zdobionych brokatem. Daje to nieograniczone wprost możliwości, a kreatywność i fantazja będą miały duże pole do popisu. Na pewno w tym pomogą różnego rodzaju dysze do pistoletów, które albo od razu będą w zestawie z pistoletem, albo można je będzie dokupić osobno.

Pomysły na zabawki z kleju w laskach na gorąco

Roztopiony klej można w łatwy sposób formować, jest także na tyle płynny, że bardzo dobrze wypełnia różne formy. I to jest jeden z pomysłów na zrobienie czegoś oryginalnego. Formę można wykonać na przykład z papieru lub tektury, a można też zrobić ją przy pomocy ciastoliny, modeliny czy innej podobnej masy. Mając ją gotową można przystąpić do zalewania. W tym celu przy pomocy pistoletu należy roztopić klej i wypełnić nim odpowiednie miejsca. Można to zrobić albo jednym kolorem albo kilkoma, zmieniając je do poszczególnych fragmentów. Po zastygnięciu kleju figurka albo będzie już całkiem gotowa, albo można przystąpić do jej dalszego ozdabiania. Oczywiście też można do tego celu wykorzystać klej w laskach na gorąco, i przy jego pomocy doklejać dodatkowe ozdoby czy akcesoria. Przy pomocy form można też tworzyć większe, bardziej skomplikowane figury, robiąc je w częściach. A części te po sklejeniu (oczywiście pistoletem i klejem) stworzą oryginalną, niepowtarzalną zabawkę.

Bezpieczeństwo

Zapewne każdy maluch będzie chciał wydatnie pomagać przy wspólnym tworzeniu zabawek z kleju w laskach na gorąco lub nawet sam to robić. Jednak trzeba pamiętać o tym, że pistolety pracują z temperaturą dochodzącą do 200’C, i z tego też powodu należy zachować szczególne środki ostrożności. W żadnym wypadku nie można pozostawiać włączonego sprzętu bez kontroli, nawet na krótką chwilę. Trzeba też pilnować, żeby przypadkowo nie dotknąć zastygającego kleju, który nawet po kilkunastu sekundach może spowodować poparzenie. Takie rodzinne wymyślanie zabawek może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, do rodziców należy dopilnowanie, aby nic się przy tym nikomu nie stało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *