Jakie znaczenie ma logistyka międzynarodowa?

Published by: 0

Logistyka międzynarodowa to stosunkowo nowa gałąź wiedzy, której rozwój jest równoległy z przekształcaniem się gospodarek poszczególnych państw w gospodarkę globalną. Obejmuje wszystkie metody przewozu towarów tj. transport lotniczy, morski, kolejowy i samochodowy i, jak sama nazwa wskazuje, operuje na całym globie. To dlatego w Afryce jeżdżą angielskie traktory, a w biurowce w Chinach wyposażone są w meble pochodzące z Polski. Powstanie UE oraz jej poszerzenie się o nowe kraje sprawiło, że konkurencja między starym kontynentem i USA stała się jeszcze większa, a coraz szybszy rozwój gospodarczy Chin wzmocnił jedynie znaczenie logistyki międzynarodowej.

Charakterystyka logistyki międzynarodowej

Zagadnienie to jest bardzo szerokie i trudno będzie w kilku zdaniach odpowiednio je opisać, jednak chodzi tutaj o przybliżenie problematyki logistyki międzynarodowej oraz wskazać kierunki jej rozwoju. U jej podstaw leży przede wszystkim otworzenie się firm produkcyjnych na nowe rynki i chęć zdobywania nowych kontrahentów. Stanowiło to wyzwanie dla firm logistycznych, które musiały zapoznać się ze specyfiką tych rynków, dostosować do nich swoje zasoby i, co równie ważne, przeszkolić personel potrafiący ten przesył zorganizować. Zadaniem producentów było na nowo planowanie produkcji i prognozowanie popytu, a zadaniem nabywców nowe sposoby zarządzania zapasami w skali makro. Wielu dużych producentów i korporacji zauważyło w odpowiednio zorganizowanej logistyce źródło swojej przewagi konkurencyjnej, co jeszcze bardziej podniosło znaczenie logistyki międzynarodowej.

Najważniejsze zadania logistyki międzynarodowej

Główny cel to przede wszystkim zapewnienie stabilności zaopatrzenia oraz ochrona tej stabilności. Wynika z tego bezpośrednio ujednolicenie norm zaopatrzenia, co jest istotnym wkładem logistyki międzynarodowej w rozwój gospodarczy krajów, które dopiero wkraczają na rynek globalny i pozwala im od razu wprowadzać najnowocześniejsze rozwiązania dostępne do tej pory dla przedsiębiorców z krajów Starej Europy i USA. Kolejnym zadaniem logistyki międzynarodowej jest likwidacja zależności od jednego dostawcy, co wpływa na konkurencyjność oraz zwiększa potencjał firm produkcyjnych czy kooperantów. Ostatnie już zadanie to poprawa jakości oraz większy nacisk położony na zadowolenie finalnego odbiorcy – to jest stały efekt zwiększenia podaży każdego rodzaju usługi.

Ryzyka wynikające z logistyki międzynarodowej

Największym problemem logistyki międzynarodowej są koszty z nią związane. Wykorzystywanie różnych form transportu, często kilku na raz oraz opłaty związane z przekraczaniem granic, czy wreszcie cła sprawiają, że nakłady na nią związane rosną równolegle do nakładów związanych z kosztami produkcji czy zakupami materiałów. Dochodzą do tego koszty związane z magazynowaniem i składowaniem czy to zapasów, czy gotowych produktów. Jednym z rozwiązań tych problemów jest stosowany szczególnie przez globalnych producentów rozmieszczanie procesów produkcyjnych w różnych punktach geograficznych i powiązanie ich z własną logistyką międzynarodową zmniejszając w ten sposób jej koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *