Wygoda czy funkcjonalność – czyli jak dobrać klawiaturę do biura?

Published by: 0

W biurach bez komputera coraz częściej ani rusz. Jednak komputer komputerowi nierówny. W dodatku rozwój nowoczesnych technologii coraz częściej przypomina słynny wyścig zbrojeń. Co rusz pojawiają się komputery lepsze, szybsze, mające znacznie więcej możliwości. Kiedy planuje się zakup komputera do biura, warto pamiętać, że parametry techniczne to jedno, a komfort pracy na komputerze to zupełnie inna sprawa. Jak znaleźć złoty środek?

Laptop – czy zawsze najwygodniejszy?

Kilka lat temu w sklepach można było zaobserwować swoisty laptopowy boom. Przenośne komputery potaniały i były znacznie chętniej wybierane niż tradycyjne komputery stacjonarne. Chcieli je mieć przedsiębiorcy, studenci, osoby, które sporo podróżują lub pracują w domu i biurze. Moa na laptopy jednak przeminęła, a użytkownicy komputerów zaczęli ponownie chętniej kupować komputery stacjonarne. Laptop to komfort posiadania komputera przy sobie, ale sam komfort pracy na nim wcale nie jest aż tak wysoki. Co zatem zrobić? Kupić drugi komputer stacjonarny czy poszukać jeszcze innego rozwiązania?

Jeśli już podstawowym sprzętem w biurze jest laptop, wcale nie trzeba inwestować w komputer stacjonarny. Wystarczy laptopa odpowiednio dostosować do wielogodzinnej pracy. Przydaje się nie tylko ergonomiczna podkładka, która podniesie monitor na linię wzroku, ale i klawiatura do biura. Zewnętrzna klawiatura do biura zazwyczaj jest większa, wygodniejsza, pozwala znacznie lepiej ułożyć ręce do pisania i odciążyć stawy. A te obciążenia jak wiadomo prowadzą bardzo często do mikrourazów i coraz częściej spotykanej cieśni nadgarstka.

Klawiatura do biura powinna być lekko uniesiona, można kupić też specjalny model z optymalnie wyciętymi klawiszami, który pozwala wygodnie pisać i znacznie ułatwić pisanie bezwzrokowe. Wynalazkiem nie aż tak nowym, jest specjalna klawiatura do biura o nietypowym kształcie – sprawiająca wrażenie łamanej na pół, z oparciem na nadgarstki. Ta klawiatura do biura zaprojektowana jest tak, by ułatwić pracę, ale zanim zacznie się z niej z powodzeniem korzystać, trzeba się odpowiednio długo do niej przyzwyczajać – mimo wszystko jednak warto.

Klawiatura w zestawie – czy na pewno?

Wydaje się, że w przypadku komputerów stacjonarnych problem dobrania klawiatury znika. To jednak pozory. W zestawach komputerowych jest często tylko podstawowa klawiatura do biura, która pozostawia wiele do życzenia. Właśnie dlatego warto wymienić ją na inny, lepszy, stworzony do biurowej pracy model. Typowa klawiatura do biura może nie jest taka efektowna niż nowoczesna i lekka klawiatura w najmodniejszych kolorach, jeśli jednak sporo pracuje się na komputerze, a przed monitorem spędza się wiele godzin, warto mimo wszystko zainwestować.

By jednak uniknąć frustracji, dobrze jest przygotować się do korzystania z nowego sprzętu. Klawiatura do biura rzeczywiście spełnia swoją rolę, jeśli zanim zacznie się z niej korzystać, wyśle się pracownika na profesjonalne szkolenie z pisania bezwzrokowego.

Będzie on nie tylko lepiej wiedział, jak korzystać z klawiatury, ale i jak układać ręce, uniknąć mikrouszkodzeń, a przede wszystkim zwiększyć jednocześnie wydajność i komfort swojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *