Czy warto iść na studia II stopnia?

Published by: 0

 

 

Wielu młodych Polaków, będących świeżo po obronie pracy licencjackiej zastanawia się, czy dyplom studiów II stopnia zwiększy ich szanse na rynku pracy i czy warto w ogóle kontynuować edukację? W Stanach Zjednoczonych 80% absolwentów kończy naukę na poziomie licencjatu i idzie do pracy, a tylko 20% decyduje się na dalsze kształcenie. Jak pokazują badania na polskim gruncie, wskaźnik bezrobocia zdecydowanie maleje po uzyskaniu tytułu magistra, dlatego warto inwestować w studia uzupełniające.

 

Studia II stopnia – możliwość zmiany kierunku i uczelni?

 

System boloński to trzy lata studiów licencjackich i dwa lata magisterskich, które możemy kontynuować na innej uczelni. Często studenci, którzy osiągnęli gorsze wyniki na egzaminie maturalnym, dostają się do cieszących mniejszą renomą, prywatnych szkół wyższych i tam uzyskują dyplom studiów I stopnia. Osoby takie mogą podjąć studia II stopnia na dobrej państwowej uczelni, stając się tym samym bardziej atrakcyjnymi kandydatami dla potencjalnych pracodawców.

 

Uzupełniające studia magisterskie to również szansa na zmianę kierunku na pokrewny lub zupełnie inny. Wybór nowego kierunku na II stopniu kształcenia to korzystne rozwiązanie szczególnie dla humanistów, którzy po uzyskaniu licencjatu, po bardzo ogólnych kierunkach nie mają przed sobą szerokich perspektyw. Magisterium umożliwia szybkie przekwalifikowanie na bardziej przyszłościowe kierunki, poszerzenie horyzontów i zdobycie zupełnie nowych umiejętności. Dzięki elastyczności systemu bolońskiego zdobywamy dwa zawody w ciągu pięciu lat.

Students siting on the floor in the library and studying

Magistrzy bardziej atrakcyjni dla pracodawców

 

Wielu pracodawców uważa, że dyplom licencjata to za mało, a 3 lata nauki nie dają zbyt mocnej pozycji na rynku pracy, gdyż jest on nasycony mnóstwem młodych ludzi z wyższym wykształceniem. Stojąc przed wyborem kandydata z tytułem licencjackim lub po pięcioletnim cyklu nauki, większość firm zdecyduje się zatrudnić tego drugiego, bo po prostu więcej czasu poświęcił na naukę. Jak podkreślają eksperci, według statystyk absolwenci studiów II stopnia zarabiają średnio o 40 proc. więcej od osób w tym samym wieku, ale z niższym wykształceniem. W większości ofert pracy, jednym z podstawowych wymagań, wręcz standardem są studia II stopnia. Polski rynek nie jest w stanie wchłonąć wszystkich absolwentów studiów wyższych, wielu z nich musi podejmować pracę poniżej swoich kompetencji i zarabiać tyle, ile osoby ze średnim wykształceniem, o wiele częściej są to pracownicy z tytułem licencjata niż magistra.

 

Szanse rynkowe absolwenta zależą od wielu czynników, nie ma gotowej recepty na sukces. Oczywiście sam dyplom nie gwarantuje dobrej pracy, bo studia są dziś powszechne, dużą rolę odgrywa doświadczenie zawodowe kandydata i predyspozycje. Jednak w kontekście szans rynkowych, zawsze lepiej ukończyć drugi stopień wyższej edukacji i zdobyć pełnowartościowe wykształcenie. Zdobycie dobrze płatnej pracy po studiach licencjackich nie jest niemożliwe, ale z pewnością wymaga więcej wysiłku i cierpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *