Jak używać papieru fotograficznego?

Published by: 0

Kupując drukarkę, mamy wobec niej pewne plany. Zapewne nie zdajemy sobie sprawy, że będziemy drukować zdjęcia. Ich jakość zależy nie tylko od parametrów drukarki czy tuszu, lecz także wybranego przez nas papieru fotograficznego. Jak go używać, by móc cieszyć się pięknymi zdjęciami?

Jak uzyskać najlepszą jakość? Który papier fotograficzny wybrać?

Najlepszą jakość uzyskamy stosując drukarkę, tusz i papier fotograficzny tego samego producenta.

Jeśli zdecydowaliśmy się kupić drukarkę danej firmy, to kupmy i resztę. Tusze i papier innych firm mogą być tańsze, ale wszystkie elementy współgrają lepiej, jeśli pochodzą od jednego producenta. Z pewnością wszystkie kolory będą dobrze odwzorowane, nie zawiedzie nas także liczba szczegółów i ogólna ostrość obrazu. Profile papieru fotograficznego dołączane są zazwyczaj do sterowników drukarki na płycie CD lub można je pobrać ze strony internetowej producenta. Do każdej drukarki producent dedykuje kilka rodzajów papieru, które będą się najlepiej sprawdzać. Jeśli mamy swoje preferencje, możemy wybrać papier zaufanej i sprawdzonej firmy, ale nie sięgajmy po ten najtańszy.

Od czego zależy wybór papieru fotograficznego?

Podstawowym kryterium wyboru papieru fotograficznego powinna być technologia druku. Fotografowie najbardziej doceniają możliwości, jakie daje technologia druku atramentowego. W druku atramentowym mamy dwa rodzaje tuszu, a więc i dwa rodzaje urządzeń, czyli drukarki pigmentowe i barwnikowe. Odpowiednie są dla nich różne rodzaje papieru. Wśród drukarek fotograficznych znajdziemy jeszcze drukarki termosublimacyjne. Do drukowania zdjęć rzadziej wykorzystuje się drukarki laserowe, gdyż dają niższą jakość niż atramentowe i termosublimacyjne, ale można kupić odpowiednie do nich papiery. Przed zakupem papieru fotograficznego musimy sprawdzić na opakowaniu, do której z powyższych technologii druku jest przeznaczony. Wybierzmy także odpowiedni jego rozmiar. Musi być on też dostosowany do tego jak „gęsto” potrafi drukować drukarka (liczba dpi) i jak gruby papier się do niej zmieści (gramatura). Do większości drukarek nie pasuje papier artystyczny i ten o płóciennej strukturze, gdyż bywa grubszy i sztywniejszy niż ten zwykły. Na dobór papieru wpływ ma też to, co chcemy zrobić ze zdjęciami. Jeśli fotografie maję być schowane w domowym archiwum, wybierzmy papier dobrej jakości w średniej cenie. W przypadku przygotowania zdjęć do wystawy czy na konkurs, musimy zdecydować się na najlepszy papier fotograficzny, który pozwoli wydobyć głębie kolorów. Zdjęcia przeznaczone na sprzedaż również muszą być najlepszej jakości, by klienci byli zadowoleni.

Papier fotograficzny jest potrzebny, by samemu drukować zdjęcia. Wybierzmy dobrej jakości papier, który pozwoli zachować najpiękniejsze chwile.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *