Podstawy prowadzenia magazynu.

Published by: 0

Prowadzenie nowoczesnego magazynu to nie lada wyzwanie. Bez wsparcia programu do prowadzenia magazynu, nie możemy liczyć na rozwój naszej firmy, a trzymanie się sztywno zasad logistyki nie do końca zapewniają płynność przepływu towaru. Jak wybrnąć z tej pułapki?

Co jest potrzebne?

Nowoczesne prowadzenie magazynu bez wsparcia programu komputerowego jest z góry skazane na porażkę. Zakładając, że prowadzimy firmę handlową wielobranżową i w swoim magazynie mamy dużo towarów różnego typu i przeznaczenia, nawet mając szereg wykfalifikowanych pracowników do obsługi takiego magazynu, bez odpowiedniego wsparcia, czyli programu do prowadzenia magazynu, i tak nie ma możliwości, by towary wyszły z firmy na czas, a ich stan magazynowy się zgadzał. Można zainwestować w program komputerowy, który w swoich wyspecjalizowanych modułach ma również obszar odpowiedzialny za prowadzenie magazynu. Jednak przeliczając koszty uzyskania licencji na taki program, w stosunku do prostych dostępnych na rynku programów, okazuje się, że zysk może być znikomy. Już proste programy do prowadzenia magazynu mają możliwość tworzenia dowolnej liczby magazynów wirtualnych. Wystawianie dokumentów typu: PZ, WZ, RW, MM i innych, a także również prowadzenia rozchodu z konkretnej dostawy lub według zasady FIFO/LIFO. Oczywistą sprawą dobrego programu do prowadzenia magazynu jest możliwość zliczania towarów i tworzenia odpowiednich potrzebnych raportów.

Kosmiczne technologie

Wraz z rozwojem technologii zapotrzebowanie na lepsze, dokładniejsze i szybsze odnajdowanie towaru w magazynie stało się powszechne. Już proste programy do prowadzenia magazynów mają w swych funkcjach możliwości wspieranie terminali mobilnych. A jeżeli pokusimy się na montaż barierek RFID UHF to każda paleta czy karton oznaczona znacznikiem będzie zarejestrowana w programie. Dzięki temu system zawsze policzy odpowiednią ilość towaru wchodzącego i wychodzącego z magazynu, a okresowe inwentaryzacje będą formalnością. Dzięki temu można również zaoszczędzić czas na przeprowadzenie inwentaryzacji, nie zatrzymując w ten sposób całego cyklu dostaw i odbiorów towarów w magazynach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *