Papiery do drukarki – czym się różnią?

Published by: 0

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie opakowania z papierem do drukarki wyglądają tak samo, to jednak przed rozpoczęciem drukowania zawsze upewnij się, czy wybrałeś odpowiednią gramaturę oraz format. Na co jeszcze należy zwracać uwagę, by wybrać właściwy papier?

Dobieramy papier do drukarki

Papier powinien być zawsze odpowiednio dopasowany do Twojego typu drukarki. Nie bez powodu producenci oferują jego różne rodzaje, np. do druku laserowego, igłowego lub atramentowego. Istnieje wprawdzie papier uniwersalny, lecz eksperci nie zalecają jego stosowania, ponieważ jego zastosowanie może obniżyć jakość wydruku.

Papiery do drukarki różnią się także gramaturą. Tutaj zasada dokonywania wyboru jest prosta – im większą jakość wydruku chcesz uzyskać, tym większej szukaj gramatury. Do drukowania dokumentów wystarczająca będzie gramatura wynosząca 80 g/m2. Nieco grubszy papier, a więc o gramaturze większej o 10 g/m2 sprawdzi się w przypadku ofert lub folderów reklamowych, jeżeli natomiast chcesz uzyskać dobrej jakości zdjęcia, wybierz papier o gramaturze równej 160 g/m2. W przypadku zastosowania papierów o dużych gramaturach upewnij się, czy producent drukarki nie odradza ich użycia na swoim sprzęcie. Nie drukuj też automatycznie obydwu stron, ponieważ gruby papier może utknąć w drukarce.

Szukając odpowiedniego papieru, zwróć uwagę także na oznaczenia klas zawarte na opakowaniu ryzy. Określają one jakość produktu, która przełoży się w praktyce na dobry kontrast oraz właściwe proporcje kolorów. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu wysokiej klasy wydruku, wybieraj ryzy oznaczone jako A lub A+.

Istotny jest również rozmiar papieru – kartki w popularnym formacie A4 są obsługiwane przez wszystkie drukarki, lecz jeżeli zamierzasz drukować zdjęcia w niestandardowych wymiarach, upewnij się, czy Twoje urządzenie sprosta temu wyzwaniu.

Te i wiele innych formatów papieru znajdziesz na pasażbiurowy.

Niestandardowe oblicza papieru

Jeśli wybierzesz odpowiedni rodzaj papieru, to uzyskasz możliwość drukowania nie tylko dokumentów, ale również zdjęć na papierze fotograficznym, wizytówek lub obrazów gotowych do naprasowania na koszulkach (w tym celu wykorzystaj papier termotransferowy). W sklepach dostępny jest także papier magnetyczny, z którego możesz stworzyć gotowe magnesy na lodówkę, samoprzylepny – idealny do drukowania naklejek, oraz artystyczny. Ten ostatni występuje w wielu wariantach, tj. bawełniany lub wykonany z masy papierniczej, który sprawdza się przy drukowaniu obrazów lub efektownych grafik.

Wybór papieru do drukarki nie jest trudny – wystarczy tylko poznać kilka ogólnych zasad, by nie popełnić błędów. Warto jednak wiedzieć, jak wiele istnieje rodzajów papieru, dzięki temu będziesz mógł sprawnie poradzić sobie w każdej kryzysowej sytuacji – np. dodrukowując brakującą wizytówkę podczas spotkania z ważnym kontrahentem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *