Otwieramy firmę – jak zacząć

Published by: 0

Prowadzenie firmy

W ciągu ostatnich lat wzrosła świadomość dotycząca korzyści wynikających z samozatrudnienia. Osoba otwierająca firmę musi wypełnić kilka obowiązków, które są zawarte w przepisach obowiązującego w naszym kraju prawa. Chcąc prowadzić działalność trzeba kupić specjalne oprogramowanie dla firm, które ułatwi wywiązywanie się z obowiązków podatkowych i księgowych.

Czy prowadzenie przedsiębiorstwa się opłaca? Zanim kupimy oprogramowanie dla firm

Prowadzenie własnej firmy daje zdecydowanie więcej swobody niż praca na etacie. Nie tylko samodzielnie dysponujemy swoim czasem, ale również decydujemy o ilości i terminach realizacji przyjmowanych zleceń. Po założeniu firmy mamy więcej obowiązków, takich jak składanie odpowiednich deklaracji, rozliczanie podatków, samodzielne regulowanie zobowiązań. Założenie firmy wiąże się ze złożeniem w urzędzie gminy lub miasta wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), rejestracją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz zgłoszeniem do VAT (w przypadku chęci lub obowiązku zostania czynnym podatnikiem VAT). Opłacanie składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej działalności jest obowiązkowe i gwarantuje przedsiębiorcy prawo do korzystania z bezpłatnej, publicznej opieki medycznej. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Dzięki niemu przedsiębiorca może uzyskać zasiłek chorobowy lub macierzyński. Ponadto przedsiębiorca musi pamiętać o zakupie odpowiedniego oprogramowania dla firm reset2.pl.

Jak wybrać oprogramowanie dla firm?

Aby nie pogubić się w gąszczu obowiązków, warto kupić oprogramowanie dla firm, które przypomni o obowiązku składania odpowiednich deklaracji, rozliczania podatków czy konieczności uregulowania zobowiązań. W każdej firmie przyda się prosty program do fakturowania. Jeden z podstawowych programów pozwala na zdefiniowanie kont dla wielu użytkowników oraz ma opcję instalacji programu na kilku stanowiskach komputerowych, co jest bardzo ważne, gdy prowadzimy nawet niewielki sklep. Na początku działalności poszukajmy darmowego oprogramowania dla firm, co pozwoli na oszczędności, tak pożądane na początku prowadzenia działalności. Jeden z darmowych programów umożliwia wystawianie wszystkich rodzajów faktur i rachunków, w tym dokumentów pro forma, faktur krajowych, eksportowych, zaliczkowych, VAT-UE i VAT-marża. Oprogramowanie można zainstalować na serwerze internetowym, chmurze albo własnym dysku komputera. Obecnie duże przedsiębiorstwa kupują własne serwery, a bardzo popularne jest przechowywanie danych w chmurze. Dane są szyfrowane systemem SSL, a koszty obejmują jedynie licencję lub albo miesięczny abonament.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest łatwe, ale może dać wiele satysfakcji. Nie bójmy się więc i śmiało realizujmy swoje marzenia, a by było to prostsze, kupmy odpowiednie oprogramowanie dla firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *