Jak oprawić dokumenty, by wyglądały profesjonalnie

Published by: 0

oprawa dokumentów

Estetyczny wygląd cennika, oferty czy projektu nie tylko zachęca do czytania, lecz także pomaga budować wizerunek profesjonalnej firmy wśród klientów, partnerów i pracowników. Czy wiesz, który typ oprawy dokumentów wybrać, by nadać im elegancki wygląd i uchronić przed przypadkowym zniszczeniem?

Listwa wsuwana czy bindowanie?

W firmach powstają zróżnicowane typy dokumentów, z których część jest drukowana do użytku wewnętrznego, a pozostałe służą do prezentowania oferty, certyfikatów lub innych danych na zewnątrz. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku istotna jest profesjonalna oprawa dokumentów, która uchroni je przed zniszczeniem lub – w przypadku długich raportów – zagubieniem pojedynczych stron. Jeżeli więc drukujesz materiały szkoleniowe dla pracowników, nie umieszczaj ich w foliowej koszulce i nie spinaj spinaczem, lecz połącz wszystkie strony za pomocą wsuwanej listwy. Możesz to zrobić ręcznie, bez konieczności korzystania z jakichkolwiek urządzeń. Aby oprawić dokumenty, wystarczy ułożyć równo kartki, wybrać przezroczystą okładkę i połączyć całość plastikową listwą. Jeżeli natomiast przygotowujesz roczny raport z działalności firmy, który będzie prezentowany na spotkaniu zarządu, skorzystaj z bindownicy, która trwale połączy ze sobą wszystkie strony dokumenty i nada im estetyczny wygląd. Zamiast tradycyjnego bindowania plastikowego możesz wybrać drutowe, które sprawdzi się w przypadku często kartkowanych plików. Połączone w ten sposób dokumenty będą przypominały elegancką wersję kołonotatnika, przedziurkowane kartki zostaną bowiem nawleczone na metalową spiralę, która ułatwi ich przewijanie.

Oprawa kanałowa – kiedy ją stosować?

Wśród najpopularniejszych opraw dokumentów warto wymienić kanałową, która występuje w wariancie twardym i miękkim. Pierwszy typ jest najczęściej wybierany przez studentów, chcących nadać profesjonalny wygląd swojej pracy licencjackiej lub magisterskiej. Stosuje się go również w dużych przedsiębiorstwach oraz urzędach – w takiej formie przechowywane są zwykle strategiczne dokumenty i wytyczne kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizacji. Równie estetyczna, lecz nieco tańsza jest natomiast oprawa kanałowa miękka, która sprawdzi się w przypadku prezentacji raportów menedżerskich lub zestawień danych rynkowych, zebranych z kilku oddziałów firmy.
Istnieje wiele rodzajów opraw dokumentów, wśród których najpopularniejsze jest bindowanie, łączenie kartek za pomocą wsuwanej listwy, a także oprawy kanałowe twarde i miękkie. Zanim jednak wybierzesz optymalną metodę, dostosuj ją do specyfiki dokumentacji oraz jej przeznaczenia. Dzięki temu unikniesz ryzyka ponoszenia wysokich kosztów za wykonanie oprawy mało istotnych dokumentów, wykorzystywanych wyłącznie do użytku wewnętrznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *