Oczyszczacze powietrza. Jakie są, jakie wybrać?

Published by: 0

oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu, w którym je zamontowano. W sklepach znajdziemy wiele urządzeń tego typu, które różnią się przeznaczeniem, a także ceną. Z czego wynika ta różnica i jak wybrać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania?

Czym są i jak działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrze mają działać tak, by powietrze, którym oddychamy, były czyste. Co to oznacza? Przecież przebywamy w mieszkaniach czy w biurach, gdzie na pewno są roztocza, wirusy, bakterie, kurz czy pyłki. Przebywanie w takich pomieszczeniach i wdychanie zanieczyszczonego powietrza nie jest dobre dla naszego zdrowia, a walka o czyste powietrze powinna być priorytetem. Z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza, które niwelują niemal wszystkie zanieczyszczenia. Większość tego typu urządzeń usuwa zanieczyszczenia przepuszczając je przez mechaniczny filtr lub zestaw filtrów (np. HEPA i aktywny węgiel). W niektórych oczyszczaczach powietrza zamontowano skomplikowany mechanizm, więc potrzebne jest wstępna jonizacja zanieczyszczeń, by przyciągnąć je przez naładowane powierzchnie.

Eco Friendly House - Paper Home On Moss In Garden

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Ze względu na ich przeznaczenie wyróżniamy oczyszczacze powietrza dla alergików, na smog, z wbudowanym nawilżaczem i z funkcją jonizacji powietrza. Wiele osób cierpi na alergie, których objawami są katar, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem i łzawienie oczu. Nieleczona alergia może prowadzić do astmy. Jeśli i nas dotknęła ta przykra przypadłość, kupmy urządzenie, które ogranicza ilość alergenów znajdujących się w powietrzu. Najlepszymi urządzeniami dla alergików są nowoczesne oczyszczacze powietrza, które wykorzystują wielostopniową filtrację powietrza. Szczególnie zanieczyszczone powietrze jest podczas okresu grzewczego, a głównymi winowajcami są indywidualne piece na paliwo stałe, w których pali się śmieciami i innymi substancjami. W takim przypadku szczególnie przydają się oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA w połączeniu z filtrem z węglem aktywnym. W okresie zimowym, gdy powietrze w mieszkaniach jest suche, oddycha się nieco trudniej, więc możemy czuć się gorzej. Chcąc tego uniknąć, kupmy urządzenie z wbudowanym nawilżaczem, który wytwarza mgiełkę z pary lub parę, która podwyższa poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Specyficznym typem oczyszczaczy powietrza są jonizatory, których głównym zadaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych i uwalnianie ich do otoczenia. Ma to na celu neutralizację jonów dodatnich (te wytwarzają działające w pomieszczeniu urządzenia elektryczne), które tworzą mikroklimat sprzyjający rozwojowi wirusów, grzybów, roztoczy i innych alergenów.

Dobrej jakości oczyszczacze powietrza to bardzo ważny element wyposażenia mieszkanie w dobie dużego skażenia powietrza. Wybierzmy odpowiednie dla siebie urządzenie i odetchnijmy pełną piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *