Naklejki zbliżeniowe – alternatywa dla kart płatniczych

Published by: 0

 

Karty płatnicze już na dobre zadomowiły się w portfelach konsumentów. Z całą pewnością jest to obecnie nie tylko najszybszy, ale też najwygodniejszy sposób płatności. Przede wszystkim są one bardzo wygodne zarówno dla sprzedawców, jak i kupujących. Okazuje się jednak, że aby zapłacić bez użycia gotówki wcale nie jest potrzebna karta. Wystarczy… naklejka!

Jak działają naklejki zbliżeniowe?

Zasada działania takiej nietypowej naklejki jest dokładnie taka sama, jak w przypadku kart zbliżeniowych. Do przeprowadzenia transakcji potrzebne są terminale płatnicze. Specjalnie opracowany sposób kodowania informacji sprawia, że dane odczytywane są przez czytniki kart, które następnie przesyłają odpowiednie identyfikatory do systemów bankowych. Wszystko dzieje się automatycznie i już w ciągu kilku sekund transakcja jest odnotowywana na koncie osoby korzystającej z naklejki.

Jak wygląda taka naklejka? Standardowe rozmiary  to około 30 mm x 50 mm x 2 mm. Takie rozmiary sprawiają, że nakleję bez problemu można przytwierdzić to niemal dowolnego przedmiotu codziennego użytku. Tym niemniej najlepiej sprawdzi się ona, będąc przymocowana np. do telefonu czy tabletu. Wystarczy ją nakleić w dobrze widocznym miejscu i…zacząć korzystać. Naklejka wydana przez bank jest gotowa do użycia praktycznie od razu po jej odebraniu. Pamiętać jednak należy, że jej otrzymanie zazwyczaj wiąże się z niewielką, jednorazową opłatą.

Naklejki zbliżeniowej z pewnością nie należy traktować jako całkowitego zamiennika dla karty płatniczej. Z całą pewnością przydatna okaże się jednak w tych momentach, gdzie zabieranie ze sobą portfela z kartą będzie niewygodne i niebezpieczne.

NFC - Near field communication / contactless payments

Naklejki to nie wszystko…

Ciekawym rozwiązaniem, które może być substytutem naklejki zbliżeniowej są tzw. biipery, czyli gadżety zbliżeniowe. Ich zasada działania jest nieco inna niż w przypadku naklejki. Nie wymagają one bowiem posiadania konta w banku – ich zasada działania jest podobna do karty przedpłaconej. Gadżety zbliżeniowe zazwyczaj posiadają wbudowaną specjalną kartę SIM, antenkę zbliżeniową oraz kartę prepaid, którą można dokonywać zakupów większych niż 50 zł. Aby korzystać z takiego urządzenia wystarczy tylko doładować konto powiązane z danym gadżetem. Urządzenia takie współpracują ze zwyczajnymi terminalami płatniczymi.

Dzięki prostej budowie taki gadżet może przyjąć niemal dowolną formę. Najczęściej spotykane są zegarki, breloki lub specjalne opaski, ale producenci dołączają też inne opcje. Generalną zasadą jest jednak to, aby były to przede wszystkim przedmioty, które towarzyszą konsumentom podczas codziennych czynności.

Czy płatności zbliżeniowe to przyszłość?

Trzeba zdecydowanie powiedzieć, że idea transakcji zbliżeniowych zyskuje coraz więcej zwolenników. Przemawia za nimi prostota oraz szybkość – obie cechy są poszukiwane przez konsumentów. Ich dodatkowym atutem jest również to, że mogą być wykorzystywane w najróżniejszy sposób. Świetnie sprawdzą się np. w mobilnych terminalach płatniczych. Z powodzeniem można ich również użyć do wdrożenia systemu rabatowego czy wprowadzenia punktów payback. Upowszechnienie tej technologii sprawiło, że w przyszłości możliwe będą kolejne, jeszcze ciekawsze pomysły na jej wykorzystanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *