Modelarstwo kartonowe – jak zacząć

Published by: 0

Klejenie na gorąco

Modelarstwo to zajęcie nie tylko dla dzieci. Wiele modeli wymaga dużej precyzji, przez co nawet nie wszyscy dorośli są w stanie sobie z nimi poradzić. Modelarstwo kartonowe nawet w dobie internetu nie traci entuzjastów. Od czego zacząć? Skąd brać materiały?

Jakie narzędzia?

Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z modelarstwem należy wyposażyć się w materiały niezbędne do wycinania, składania i sklejania modeli. Ostre nożyczki to podstawa, jednak warto mieć również skalpel lub nożyk do papieru. Dzięki nim łatwiej będzie wycinać drobne elementy, z którymi nożyczki mogą sobie nie poradzić. Przyrządy te można często znaleźć w supermarketach, a ich koszt to zaledwie kilka złotych. Potrzebny będzie także dobry klej do kartonu. Zwykle konieczny jest zakup kilku rodzajów kleju. Wynika to z tego, że nie wszystko można podkleić jednym typem. O tym jaki klej do kartonu będzie dla nas najlepszy do konkretnych części przekonamy się po wykonaniu kilku modeli, metodą prób i błędów. Każdemu bowiem wygodnie korzysta się z czegoś innego, dlatego ciężko określić jeden najlepszy rodzaj.

Przydatnym przedmiotem jest mata, na której można ciąć bez obaw o porysowanie stołu lub podłogi. Powinna ona się zginać, ale nie może być zbyt wiotka. Najlepszym formatem maty będzie A3 – to wystarczająco duży rozmiar, by można było ciąć nawet większe partie kartonu. Inne ważne narzędzia to: ołówki, pędzle, linijka, cyrkiel. Do ozdabiania modeli przydadzą się również farby. Lepiej unikać markerów i mazaków, które po czasie zmieniają kolor. Do podklejania musimy posiadać tekturę. Najczęściej używaną jest ta o grubości 1mm.

Jak zacząć modelarstwo kartonowe?

Kiedy już posiadamy niezbędne narzędzia należy wyposażyć się w wycinanki. Znajdziemy je w czasopismach modelarskich i internecie. Samą budowę rozpoczynamy oczywiście od podklejenia podstawy wycinanki tekturą. Jest ona zwykle wskazana przez autora, więc początkujący nie będą mieć problemu z jej rozróżnieniem. Pamiętajmy, że klej do kartonu należy rozprowadzić równomiernie cienką warstwą tak, by nie zostawiał grudek. Gdy podkleimy wskazane części należy pozostawić je do wyschnięcia nawet na 24 godziny. Najlepiej przygnieść je wtedy czymś ciężkim i zająć się wycinaniem dodatkowych elementów modelu.

Po wycięciu każdej części warto zapisać na niej numer, który ułatwi późniejsze łączenie. Gdy dopiero zaczynamy lepiej nie zmieniać konstrukcji i kierować się instrukcją autora wycinanki. Bardziej zaawansowani modelarze mogą tworzyć nowe połączenia, jednak wymaga to wyobraźni i doświadczenia. Po wyschnięciu kleju postępujemy według wskazówek do konkretnego modelu. W przypadku różnych wycinanek postępowanie może być bowiem inne, w zależności od typu modelu i ilości elementów.

Modelarstwo to świetny sposób na nudę. Widząc efekty swojej pracy łatwo złapać bakcyla i motywację do robienia kolejnych przedmiotów z kartonu. Jeśli wyposażymy się w odpowiedni sprzęt i cierpliwość z pewnością uda się stworzyć coś niepowtarzalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *