Kursy i szkolenia przydatne dla każdego

Published by: 0

Poza dyplomem ukończenia studiów na rynku pracy ważne są także dodatkowe umiejętności i kompetencje, które można zdobyć na kursach i szkoleniach. Wielu pracodawców dba o ciągły rozwój swoich pracowników i proponuje im udział w różnego rodzaju kursach doszkalających. Czego warto się uczyć?

Jaki rodzaj szkolenia wybrać?

Trzeba wybierać kursy i szkolenia, na których nauczymy się tego, co naprawdę się przyda i zwiększy szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Dla osób już zatrudnionych również oferuje się wiele kursów, ale zanim podejmie się decyzje o wyborze konkretnych szkoleń, warto skonsultować się z pracodawcą. Być może ma on jakieś konkretne potrzeby, a nabyte umiejętności zwiększą nasze szanse na awans. Na rynku edukacyjnym dostępne są specjalistyczne kursy przeznaczone na przykład dla wyższej kadry menadżerskiej, które kosztują więcej niż semestr studiów, ale cieszą się dużą renomą, a ich ukończenie zwiększa szanse na rynku pracy. Kursy i szkolenia najczęściej obejmują wąski zakres wiedzy, przez co łatwo jest dokonać wśród nich wyboru.

Jakie szkolenia warto podejmować bez względu na zawód?

Warto podejmować szkolenia z dziedziny związanej z naszymi studiami bądź dotychczasową ścieżką zawodową, ale nie można się ograniczać tylko do takich kursów. Bez względu na to, jaki zawód wykonujemy, warto doskonalić umiejętności miękkie, które są przydatne każdemu, bez względu na wykonywany zawód. Do tych kompetencji zalicza się między innymi zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Kompetencje zawodowe można stosunkowo łatwo wzmacniać, rozwijać i szkolić, ale umiejętności miękkie są o wiele trudniejsze do rozwinięcia, a przydają się w każdej dziedzinie życia. Szkolenia z kompetencji miękkich są szczególnie ważne w branżach i na stanowiskach polegających na pracy z ludźmi.

Jakie szkolenia są przydatne? Co warto umieć?

Umiejętność pracy z dokumentami jest obowiązkowa już prawie na każdym stanowisku, a wiele osób robi błędy w podstawowych zadaniach. Najprostszym i najszybszym sposobem na podniesienie kompetencji w zakresie obsługi pakietów edytorów są kursy i szkolenia online. Wartościowe i ciekawe są także kursy dotyczące doskonalenia umiejętności podejmowania decyzji w oparciu o konkretne dane. Nie zapomnijmy o tym, że warto dobrze znać język obcy. Nawet jeżeli w obecnej pracy nie mamy okazji używać języka obcego to warto szlifować tę umiejętność. Być może trafi się lepsza oferta pracy i brak znajomości języka obcego odbierze nam szanse na zawodowy awans. Człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Poza rozwojem osobistym, warto także skupić się na udziale w szkoleniach, które będą podnosić nasze kompetencje i umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *