Jakie kolory pozytywnie wpływają na nastrój?

Published by: 0

kolor

Remontując czy urządzając mieszkanie, każdy z nas ma pewien zamysł kolorystyczny. Decyduje się na pomalowanie ścian, ułożenie paneli czy zakup mebli i dodatków w odpowiednich kolorach. Oprócz tego, że dana rzecz jest funkcjonalna, powinna się nam też podobać. Bardzo ważna jest też ich barwa, która ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Niektóre z nich pozwalają się nam wyciszyć i uspokoić, sprawiają, że czujemy się odprężeni i wypoczęci. Inne natomiast są bardziej energetyczne i dzięki nim wzrasta nasza energia.

Jak dobrać kolor?

Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad barwą koloru. Barwa, wbrew pozorom jest istotniejsza od samego koloru, gdyż wpływa bezpośrednio na samopoczucie. Światło i kolory o barwie ciepłej (np. pomarańcz) pozytywnie wpływa na nastrój, relaksuje i nie męczy. Kolory zimne, takie jak niebieski  dodają energii, ale mogą szybko męczyć, zwłaszcza przy oświetleniu. Im światło jest zimniejsze, tym człowiek bardzo szybko się męczy i frustruje, dlatego w kawiarniach stosuje się światło LED o ciepłej temperaturze barwowej.

 

Zastosowanie kolorów

Ogólna zasada jest taka, że zadaniem zimnych barw jest wyciszenie i relaksacja, natomiast ciepłe barwy mają pobudzać. Jednak poznanie znaczenia danej barwy oraz jej wpływu na nasz nastrój i zachowanie, pozwala na pełniejsze wykorzystanie naszego potencjału.

  • Biel – to kolor czystości, duchowości, niewinności oraz nieograniczonej przestrzeni. Pozwala się wyciszyć, uspokoić, a także łagodzi emocje. Wiele osób maluje ściany w mieszkaniach na biało, ponieważ optycznie powiększają pomieszczenie, a po drugie czują się w takim miejscu najbardziej swobodnie. Pasuje do osób aktywnych, dynamicznych, które potrzebują ukoić zmysły i odpocząć od natłoku codziennych obowiązków. Dla osób samotnych może być natomiast zbyt tłumiący.

 

  • Zieleń – oznacza harmonię i spokój. Kojarzy się z lasem, łąką, naturą. Relaksuje, budzi zaufanie i pozwala poczuć się bezpiecznie. Dodaje świeżości, obniża stres, w jego otoczeniu można się wyciszyć.

 

  • Niebieski i jego odcienie – kolor kojarzący się z niebem i morzem, który dodaje lekkości, spokoju, a jednocześnie pobudza do pracy. Nie jest wskazany dla osób przygnębionych i zdenerwowanych, a raczej dla tych, którzy są zmęczeni i potrzebują wypoczynku i nieco rześkości. Pokój pomalowany na ten kolor pozwala się odprężyć, dlatego idealnie nadaje się do sypialni lub salonu.

 

  • Żółć – kolor, który pozytywnie nastraja, jest niezwykle przyjazny i pogodny. Sprzyja koncentracji, pobudza do działania i dodaje radości. W nadmiarze może męczyć.

 

  • Czerwień – kolor miłości i ognia. W nadmiarze budzi agresję, jednak niewielkie czerwone elementy podnoszą ciśnienie krwi i pobudzają zmysły. Przyciąga uwagę i pobudza apetyt, idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których panuje ruch, takich jak jadalnia czy kuchnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *