Co to jest gospodarka przestrzenna?

Published by: 0

Gospodarka przestrzenna, choć kiedyś dość mocno zaniedbana, ostatnio coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Rosnące zainteresowanie wiedzą z tej dziedziny wykazują nie tylko samorządy, ale również maturzyści, którzy chętnie wybierają kierunek studiów z nią związany. Czy wiesz, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem „gospodarka przestrzenna”?

Interdyscyplinarna wizja przestrzeni

Gospodarka przestrzenna to ogólnie rzecz ujmując zespół szeroko pojętych działań, których celem jest optymalna organizacja przestrzeni użytkowej. Polega ona na nieustannym równoważeniu potrzeby ochrony wartości środowiskowych i kulturowych przestrzeni z wyznaczaniem nowych kierunków rozwoju gospodarczego dla danego obszaru. Rola gospodarki przestrzennej sprowadza się więc do zachowania najcenniejszych walorów środowiskowych oraz regionalnych, a równocześnie prowadzenia działań, które zwiększą liczbę miejsc pracy i polepszą standard życia osób mieszkających na danym terenie. Realizacja tak wielu wyzwań nie byłaby możliwa bez szerokiego spojrzenia na zagadnienia natury przyrodniczej, technicznej i społeczno-ekonomicznej, które są ściśle związane z przestrzenią oraz jej mieszkańcami. Nic więc dziwnego, że studia na kierunku gospodarka przestrzenna mają interdyscyplinarny charakter i łączą w sobie elementy wielu różnych dziedzin.

Czego uczą się studenci na kierunku gospodarka przestrzenna?

Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z zarządzaniem przestrzenią, to pierwszym krokiem do realizacji Twoich planów powinno być ukończenie studiów kierunkowych. Ich program jest tak zróżnicowany, że z pewnością ani przez chwilę nie będziesz się nudził. Czego zatem dowiesz się podczas studiów? Opanujesz tajniki prawa gospodarczego oraz poznasz zależności kierujące ekonomią, nauczysz się stosowania metod wykorzystywanych podczas podejmowania kluczowych decyzji planistycznych, a także sprawdzisz się w roli politycznego negocjatora. Dzięki studiom będziesz miał szansę zrozumieć czynniki kształtujące międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz wspierające rozwój przedsiębiorczości w regionie. Dowiesz się także, jakie są aktualne trendy w prowadzeniu gospodarki przestrzennej w krajach Unii Europejskiej oraz jak uwzględniać aspekty demograficzne w planowaniu strategii rozwoju państwa i regionu.

Gospodarka przestrzenna to zatem perspektywiczny kierunek, dzięki któremu możesz poznać zjawiska kierujące współczesnym światem oraz znaleźć pracę w różnych obszarach gospodarki lub administracji publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *