Jak bezpiecznie wysyłać listy?

Published by: 0

dokumenty do wyslania

Wiele osób twierdzi, że w czasach dobrze rozwiniętej elektroniki, tradycyjne listy odeszły w zapomnienie. Jednak dla niektórych ludzi jest to nadal świetna forma komunikacji. Nie można nie wspomnieć też o tym, że listem nazywane są również paczki ważące do 2 kg. Biorąc pod uwagę to, iż nadawanie paczek jest w ostatnim czasie bardzo popularne – warto dowiedzieć się jak niezależnie od ciężaru, odpowiednio nadać list do odbiorcy.

Jaki rodzaj listów jest najbezpieczniejszy?

Listy można nadawać przy pomocy Poczty Polskiej lub prywatnych firm kurierskich. Wybór poszczególnej opcji zależy przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań nadawcy. Kurier jest w wielu przypadkach bezpieczniejszym wyborem. Jednak wszystko zależy od tego, co ma być nadane. Często są to zwykłe listy lub pocztówki, które w większości przypadków nie wymagają specjalnego zabezpieczenia. Inaczej jest w sprawie nadawania gotówki, ważnych dokumentów lub wartościowych przedmiotów. Wówczas kontrola nad tym, aby list dotarł bezpiecznie musi być większa.

Jeżeli chodzi o ofertę Poczty Polskiej wyróżniamy list polecony oraz list ekonomiczny. W przypadku tego pierwszego, nadawana przesyłka jest rejestrowana. Posiada swój numer nadania, dzięki czemu nadawca na możliwość śledzenia, w jakim miejscu w danym momencie się znajduje. Poza tym można mieć pewność, że nie zaginie w trakcie transportu.

Przesyłka ekonomiczna natomiast jest tańsza, jednak w jej przypadku nie ma możliwości jej dokładnego śledzenia. Decydując się na wybór usług kuriera, tak jak w przypadku listu poleconego można porzucić obawy związane z zaginięciem przesyłki. Biorąc pod uwagę aspekt cenowy, zdecydowanie najtańsza okazuje się przesyłka ekonomiczna. List polecony oraz usługi kurierskie plasują się na podobnej półce cenowej. Jednak sam koszt przesyłki w dużej mierze zależy od jej wagi.

 

Jak bezpiecznie zapakować list?

Nadając list lub paczkę listową trzeba mieć na uwadze fakt, że to tylko i wyłącznie nadawca odpowiada za sposób ich zapakowania. Z tego powodu, aby mieć pewność, iż list dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie – należy go odpowiednio zapakować. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy wysyłka jest bardzo wartościowa lub delikatna.

Wielki wybór gotowych materiałów do zapakowania przesyłki w dużej mierze ułatwia sprawę. Ci, którzy nie chcą poświęcać dużo czasu na odpowiednie zapakowanie nadawanej wysyłki, mogą kupić odpowiednie koperty w sklepie z artykułami papierniczymi lub w każdej placówce pocztowej. Jednak chcąc zaoszczędzić – można zdecydować się na samodzielne zabezpieczenie wysyłki. Do tego zabiegu potrzebny będzie tylko kawałek papieru pakowego oraz solidna taśma klejąca. Wówczas należy przekazywaną rzecz zawinąć w papier w sposób, aby kształtem przypominała kopertę. Takie zabezpieczenie wcale nie okaże się gorsze od gotowej koperty, a niejednokrotnie może okazać się trwalsze. W przypadku delikatnych przedmiotów świetnie sprawdzą się koperty bąbelkowe. Dzięki nim wysyłana rzecz będzie należycie zabezpieczona przed uszkodzeniami. Taką kopertę również można wykonać samodzielnie dołączając do papieru pakowego zwykłą folię bąbelkową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *